- Vəzifə, BBC News Azərbaycanca
"Səbirsizliklə yolunu gözləyirəm. Nə o yanlıqdır, nə bu yanlıq. 1 il 7 ay keçir ki, uşağımdan xəbər yoxdur. İyun ayından yoxdur".
Gülbəniz Qəniyevanın oğlu 28 yaşlı Nihad Qəniyev 2024-cü ilin yayından bəri itkin düşüb.
O, Moskvada, Balaşik kimi tanınan yerdə barmen işləyirmiş. Sonradan Rusiya–Ukrayna müharibəsinə müqavilə əsasında qoşulub.
Gülbəniz Qəniyeva xatırlayır ki, oğlu döyüş bölgəsinə 2024-cü ilin mayın 24-də aparılıb, o vaxta qədər təlimdə olub və həmin müddət ailəsi ilə əlaqə saxlayıb.
Son dəfə meşədə olduğunu, daha ona zəng çatmayacağını anasına bildirib.
"Dedi, ay mama, daha sizə zəng edə bilməyəcəyəm, biz uzaq gedirik. Əlaqə saxlaya bilsəm, şəbəkə tutsa danışacağam sizinlə. Sonra zəng elədik, iyunun 21-i günü danışdıq, o danışan oldu, sonra danışa bilmədik biz onunla".
Bu ay Rusiya-Ukrayna müharibəsinin başlamasından dörd il ötür.
Bu müddət ərzində, rəsmi məlumat olmasa da, həmin müharibədə yüzlərlə Azərbaycan vətəndaşı və ya Azərbaycan əsilli Rusiya vətəndaşının iştirak etdiyi barədə xəbərlər yayılıb.
Onlardan yüzlərlə azərbaycanlının döyüşlərdə həlak olduğu və itkin düşdüyü iddia olunur.
BBC News Azərbaycancanın Rusiya, Ukrayna və Azərbaycan resurslarında, eləcə də sosial media platformalarında araşdırması aşkara çıxarıb ki, rəsmi təsdiqlənməyən azı 65 azərbaycanlı Rusiya tərəfdən döyüşərkən həlak olub və ya itkin düşüb.
Rəsmi təsdiqlənməmiş həmin 65 nəfərdən 47-nin öldüyü, 18 nəfərin itkin olduğu bildirilir.
Nihad Qəniyevin hekayəsi
"Mənim qardaşım gedib orada deyib ki, bu uşaq mina axtaran olub, bəs nə üçün bunu qabağa vermisiniz, gedib? Deyiblər, bax, oğlan özü qol çəkib buna. Tank diviziyası, pexota, "qrantamlyot" (qumbaraatan) qol çəkib", – oğlu itkin düşən Gülbəniz Qəniyeva BBC News Azərbaycancaya deyib.
Onun sözlərinə görə, hərbi hissədən verilən sənəddə oğlunun iyulun 30-da itkin düşdüyü yazılıb. Ailənin isə onunla əlaqəsi iyunun 21-dən itib. Halbuki, ona qədər az qala hər gün ya mesajlaşıb, ya da zəngləşiblər.
Gülbəniz xanım xatırlayır ki, iyunun 21-dən sonra nə oğlu onlara zəng edib, nə də onlar Nihadla əlaqə saxlaya biliblər.
"İş orasındadır, xəbər də yoxdur. Hərbi hissədən xəbər yoxdur. Nazirliyə də gedirsən, deyirlər, uşaq itkin düşüb, yoxdur. Yaxşı, bu nə morqda var, nə orada var, nə burada var, bəs bu uşaq haradadır?"
Ana danışır ki, oğlunun itkin düşdüyü xəbərindən sonra Moskvaya gedib, onun tapılması üçün DNT analizi verib, ancaq bu günə kimi müsbət nəticə əldə olunmayıb.
Hadisə yerində tapılan bioloji materiallar (saç, qan, dəri hüceyrələri, sümüklər və s.) əsasında şəxsin müəyyənləşdirilməsini, qohumluq əlaqəsini DNT analizi təmin edir.
Qohumdan və ya ailə üzvündən götürülən bioloji materialdan (qan, tüpürcək və s.) alınan nümunələr tapılan qalıqlarla tutuşdurulur.
Şəklin mənbəyi, Gülbəniz Qəniyeva
28 yaşlı Nihad Qəniyev İkinci Qarabağ müharibəsi vaxtı orduya çağrılıb, təxris olunduqdan sonra Bakıda, Moskvada bir müddət işləyib.
Sonuncu dəfə o, Moskvadan Hacıqabula qayıdıb, özünə sürücülük vəsiqəsi düzəldib, Rusiyaya qayıdıb və gedəndən az sonra anasına hərbi işə düzələcəyini, döyüşdə olmayacağını deyib.
Gülbəniz xanım oğlunun elə döyüşə getmək məqsədi ilə sürücülük vəsiqəsi düzəltdiyini, kiminsə onu şirnikləndirdiyini sonradan anlayıb, ancaq artıq gec olub.
"Arada özüm də, həqiqi, çox fikirləşirəm, səhv edib gedib. Çox ürəyimdə fırladıram ha. Sadəcə bilmirəm, mənə qaranlıqdır, bilmirəm orada nə olub", – Gülbəniz Qəniyeva deyib.
Ana deyir ki, oğluna söz veriblər ki, "sənə kart veriləcək, biri özündə, biri evdə olacaq", ancaq ananın heç bir puldan xəbəri yoxdur.
Gülbəniz Qəniyeva oğlunun pul alıb-almadığından əmin olmadığını deyib. Yalnız onu bilir ki, oğlu müqavilə əsasında Rusiya ordusuna qoşulub.
Azərbaycanda hakimiyyət Rusiyanın Ukraynanı ilhaqı başayandan bəri iki ölkə arasındakı müharibədə iştirak edən azərbaycanlılarla bağlı xəbərlərin üzərindən hər zaman sükutla keçib.
Lakin keçən ilin sonlarında vəziyyət dəyişdi. Azərbaycan və Rusiya arasında bir il davam edən gərginlikdən sonra 2025-ci il dekabrın 29-da Azərbaycan Baş Prokurorluğu da Rusiyanın Ukraynada apardığı müharibədə iştirak edən azərbaycanlıların olduğunu təsdiqləyən məlumat yaydı.
Bu, Rusiya-Ukrayna müharibəsi başlayandan bəri hərbi əməliyyatlarda iştirak etmiş azərbaycanlılar barədə sərt xəbərdarlıq edən ilk dövlət qurumunun reaksiyası idi.
"Bu döyüşlər nəticəsində həlak olan, ağır yaralanan, habelə əsir düşən vətəndaşlarımız var", – Baş Prokurorluq deyirdi.
Qurum həm hüquq-mühafizə orqanlarının araşdırmasına, həm də sosial mediada yayılan məlumatlara istinad etdiyini bildirdi.
Baş Prokurorluq heç bir rəqəm açıqlamayıb və yazı dərc olunana kimi BBC News Azərbaycancanın bu barədə sorğusuna cavab verməyib.
Azərbaycan Cinayət Məcəlləsinə görə, muzlu döyüşçü olmaq və ya Azərbaycanın yaratmadığı silahlı birləşmə və qruplarda döyüşmək cinayət hesab olunur; belə əmələ görə, qanunla 8 ildən 20 ilədək həbs cəzası nəzərdə tutulur.
Ağır cinayət hesab olunduğu halda ömürlük həbs cəzası da nəzərdə tutulub.
Mehdi Abbasovun hekayəsi
Oğlunun Rusiya ordusuna şirnikləndirilib cəlb edildiyini düşünən təkcə Gülbəniz Qəniyeva deyil.
Övladı Mehdinin Nihad kimi itkin olduğunu deyən Elçin Abbasov da hesab edir ki, oğlu tora düşüb.
Elçin Abbasov paytaxt Bakıdan 230 km məsafədə yerləşən Cəlilabadın Bayxanlı kəndində yaşayır və oğlu Rusiya–Ukrayna müharibəsində itkin düşüb.
Deyir ki, oğlu, 34 yaşlı Mehdi Abbasov 2025-ci ilin mayın 7-dən bəri itkindir, o, sonuncu dəfə Ukraynanın Luqansk bölgəsində hərbi hissədən aparılıb, o vaxtdan bəri ondan xəbər yoxdur.
Atası deyir ki, Mehdi 2025-ci ilin aprelin 3-də Rusiya ordusuna qatılmaq üçün müqavilə bağlayıb, iki gün sonra orduya aparılıb.
"Öyrənən kimi dərhal zəng edib soruşdum ki, niyə belə etdin, dərdin nə idi, nəyin əksik idi? Dedi ki, ata, gecdir artıq", – Elçin Abbasov BBC-yə müsahibəsində deyib.
Ailəsi Mehdi Abbasovla bir ay sosial media vasitəsilə danışıblar, mayın 5-dək əlaqə saxlayıblar. Ondan sonra ailəsi ondan xəbər ala bilməyib.
Elçin Abbasovun sözlərinə görə, oğlu üç ay təlimdə olacaqlarını desə də, heç 10 gün də təlimdə olmayıblar.
"Gedibsə, bu, özbaşına gedib, özgəsinin başına gedib, aldanıb gedib, pula şirnikləşib gedib… Bəs pula görə adam özünü güllə qabağına qoyar?… Elə şirnikləşdirirlər, çıxarırlar başdan, gedəndən sonra da gec olur", – Elçin Abbasov deyib.
O da oğlunun itkin xəbərindən sonra Moskvaya, oradan Mehdinin orduya getdiyi Tambova gedir, əli bir yerə çatmayan ata sonradan Moskvaya qayıtdığını deyir.
Elçin Abbasov həm Tambovda, həm də Moskvada DNT analizi verib, ancaq nəticə olmayıb, oğlu tapılmayıb.
"Minlərlə Mehdi kimi oğlanlar var orada..."
"Bir dənə Mehdi söhbəti deyil, minlərlə Mehdi kimi oğlanlar var orada. Yəni mən özüm Moskvada olanda, nazirliyə gedəndə o qədər adamlar gördüm orada. Elə hökmən deyil bunun hamısı Bakıdan getmə olsun. Mən orada o qədər valideynlər gördüm Azərbaycandan, Türkmənistandan, Tacikistandan, Qazaxıstandan", – Elçin Abbasov bildirib.
O, oğlunun üç övladına maddi təminat tələb etsə də, rəsmilərdən nə oğlu barədə xəbər, nə də maliyyə yardımı ala bilib.
Elçin Abbasovun sözlərinə görə, Rusiya qurumları oğlu tapılana kimi onun uşaqlarının təminatını etməyib.
Rusiyanın Bakıdakı səfirliyinə də müraciət etdiyini deyən Elçin Abbasov onlardan da "isti" münasibət görmədiyini deyib.
Onun sözlərinə görə, Rusiya səfirliyi onun müraciətinə "laqeyd" yanaşıb.
BBC Azərbaycanca yazı dərc olunana kimi Rusiyanın Bakıdakı səfirliyindən ailənin iddialarına cavab ala bilməyib.
Mehdi Abbasov 2023-cü ilin martından Rusiyaya işləməyə gedib, orada usta kimi ev tikintisində çalışıb. Rusiyaya gedəndə həyat yoldaşı və üç uşağı Azərbaycanda qalıb.
Atası deyir ki, Rusiya ordusuna qoşulandan sonra Mehdi Abbasov ailəsinə Azərbaycan manatı ilə təqribən 12 min manat pul göndərib.
"Biz araşdırdıq ki, həmin pulun 4 mini bir aylıq maaşı olub, qalan pul da müqavilədə yazılan, ona veriləcək 15 min manatın 50 faizi olub", – Elçin Abbasov deyib.
İtkin düşdüyü xəbəri veriləndən bəri də onun maaşının verilməsi dayandırılıb.
Rusiya Müdafiə Nazirliyi yazı dərc olunana kimi ailənin iddiaları barədə BBC Azərbaycancanın sorğusuna cavab verməyib.
Rusiyada ona deyiblər ki, oğlu Luqanskda hərbi hissədən naməlum istiqamətə aparılıb.
Atanın sözlərinə görə, öyrənib ki, hər dəfə komandanlıqdan kimsə oğlunun olduğu hərbi hissəyə gəlib onlarla əsgəri naməlum istiqamətə aparırmış.
Elçin bəy danışır ki, "Bunları da gəlib elə götürüb aparıblar, 15 nəfər olublar. Elə o gedən gediblər, 15 nəfərdən bir nəfər də geri qayıtmayıb".